Kremowa shiba, biała shiba…

Kremowa shiba, także nazywana białą shibą na ringach postrzegana jest jako wada umaszczenia. Główną powodem jest to, że na tak jasnym psie nie można zobaczyć urajiro.

Urajiro to charakterystyczna cecha rasy. Jest to biaława szata po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i spodniej części ogona oraz wewnętrznej stronie kończyn. 
Czy Kremowa Shiba jest rasowa?

Pozwolę sobie przytoczyć słowa Pani Izabeli Przeczek, hodowczyni ” Z zakątka Izi”

„Białe Shiby są tak samo rasowe jak czerwone, sezamowe i czarne podpalane. Zamieszanie wynika wyłącznie z tego iż wzorzec FCI nie przewiduje tego umaszczenia jako hodowlanego. W Anglii i USA są w pełni uznanym kolorem Shiby.
Skąd ta rozbieżność?
Rodzimymi rasami japońskimi zajmuje się NIPPO, które jest stowarzyszeniem partnerskim JAPAN KENNEL CLUBu, który jest członkiem FCI i to właśnie JKC podaje standard ras japońskich obowiązujący w FCI.
Opracowuje je na podstawie wzorca NIPPO, który jest JEDEN dla wszystkich 6 oficjalnych ras: Akita, Kai, Hokkaido, Kishu, Shikoku, Shiba. Wymienione są tam poszczególne rasy z istotnymi różnicami między nimi, ale umaszczenie jest podane dla tych ras wspólne. Brzmi to mniej więcej tak: „Psy japońskie występują w umaszczeniu białym, czerwonym, sezamowym, pręgowanym i czarnym podpalanym” i w tym miejscu powstaje luka do interpretacji.
Dlaczego u Shiby biała maść nie jest pożądana należałoby pytać u źródła. Możemy spekulować, że przyczyną jest słabsza pigmentacja skóry, ukryte urajiro czy nie idealna biel. Jednak nadal białe Shiby są zgodne ze wzorcem NIPPO i nie powinno się ich tak mocno dyskredytować, gdyż nie jest to w żaden sposób uzasadnione.
Jeśli hodowca chce z danej pary osiągnąć jakiś cel hodowlany to wiedza, że urodzą się białe nie może być powodem do rezygnacji z tych planów.
JKC nie ujął białego umaszczenia z powodów sobie znanych, natomiast USA i Anglia uznała wszystkie występujące w rasie maści.
Wzorzec NIPPO nie wymienia psów łaciatych, więc takie Shiby mają wadę dyskwalifikującą z hodowli. Nadal są w pełni rasowe, ponieważ ich pochodzenie jest udokumentowane.”

 

Czy kremowa shiba jest mniej zdrowa?

 

Absolutnie nie! Recesywny gen (locus e) który wpływa na umaszczenie kremowe w żaden sposób nie wpływa na zdrowie psa!
Kremowa sierść shiba inu nie jest powiązana z albinizmem u psów.