Shiba wiele ma kolorów…

Szczeniak się z czasem wybarwia!

Szczeniak shiby po przyjściu na świat wygląda jak mały brunatny niedźwiadek. Jego kufa jest ciemna a futro przewleka ciemny włos… marzyliśmy o małym rudym lisku a wszystkie szczenięta są takie ciemne!!


Kagari oraz Kagome Matcha of Inari Shrine- czerwone suczki

Chcemy kupić szczeniaka i nie wiemy w jaki sposób się wybarwi! Co robić? Gdzie pytać?


Najbardziej wiarygodnym źródłem jest rodowód. Każdy hodowca wie w jaki sposób zmieniały się kolory jego psów. Wystarczy poprosić go o zdjęcia rodziców za młodu i możemy się mniej więcej oszacować jakie będzie umaszczenie naszego szkraba, gdy ten dorośnie.

Dlaczego jeden szczeniak jest jasny a drugi ciemny? GENY!

Należy pamiętać, że każdy szczeniak jest inny i zależnie od genotypu rodziców będzie się minimalnie różnić. Z moich obserwacji wynika, że czerwone psy o genotypie Ay/At(czyli czerwone shiby, niosące czarny gen) mają rude futro, które przewleka duża ilość czarnego włosa.

Kori Wielkie Szczęście- Ay/At- czerwona suczka i niesie czarny podpalany

Czasami się zdarza, że rodzą się shiby, które od małego mają jasne futro a ich znaczenia są intensywne. Oznacza to, że takie pieski mogą nieść kremowy gen. Pies taki z czasem się wybarwi a jego maska może się stać całkowicie jasna i pokryć znaczną część kufy.

Faiter Honey Dreams – niesie kremowy gen

Na zakończenie chciałabym dodać kilka zdjęć shib-aby pokazać jak wyglądały jako szczeniaki oraz po zmianie koloru szaty.

1. Faiter Honey Dreams, wł. Marina Sazhneva
2. Ariadina Baki , wł. Magdalena Szejna
3. Kagome Matcha of Inari Shrine, wł, Ewa Brzozowska
4. Kori Wielkie Szczęście, wł, Aleksandra Doroszko
5. Megami no Yumi GoNanKaiho, wł. Anna Śmiałek
6. Tora Beskerm, wł. Monika Pustelnik
7. Aki Buziaczek, wł. Monika Pustelnik

Dodaj komentarz