Shiba ma wiele kolorów

Szczeniak się z czasem wybarwia!

Szczeniak shiby po przyjściu na świat wygląda jak mały brunatny niedźwiadek. Jego kufa jest ciemna a futro przewleka czarny włos… marzyliśmy o małym rudym lisku a wszystkie szczenięta są takie ciemne!!

Chcemy kupić szczeniaka i nie wiemy w jaki sposób się wybarwi! Co robić? Gdzie pytać?


Najbardziej wiarygodnym źródłem jest rodowód. Każdy hodowca wie w jaki sposób zmieniały się kolory jego psów. Wystarczy poprosić go o zdjęcia rodziców za młodu i możemy się mniej więcej oszacować jakie będzie umaszczenie naszego szkraba, gdy ten dorośnie.

Dlaczego jeden szczeniak jest jasny a drugi ciemny? GENY!

Należy pamiętać, że każdy szczeniak jest inny i zależnie od genotypu rodziców będzie się minimalnie różnić. Z moich obserwacji wynika, że czerwone psy o genotypie Ay/At(czyli czerwone shiby, niosące czarny gen) mają rude futro, które przewleka czarny włos.

Czasami się zdarza, że rodzą się shiby, które od małego mają jasne futro a ich znaczenia są intensywne. Oznacza to, że takie pieski mogą nieść biały gen. Pies taki z czasem się wybarwi a jego maska może się stać całkowicie biała i pokryć całą kufę.

Faiter Honey Dreams-, hodowca Marina Sazhneva

Na zakończenie chciałabym dodać kilka zdjęć shib-aby pokazać jak wyglądały jako szczeniaki oraz po zmianie koloru szaty.

1. Faiter Honey Dreams, wł. Marina Sazhneva
2. Ariadina Baki , wł. Magdalena Szejna
3. Kagome Matcha of Inari Shrine, wł, Ewa Brzozowska
4. Kori Wielkie Szczęście, wł, Aleksandra Doroszko
5. Megami no Yumi GoNanKaiho, wł. Anna Śmiałek